Teaduskatsete nädal

KEEMIAKATSED
"VÄRVIDE SEGAMINE JA SÄRISEVAD VÄRVID"Värvide segamine

Vaja läheb:
  • klaaspurgid puhta veega
  • vesivärvid
  • pintslid
Igaüks teab, et kolme põhivärvi (punane, kollane ja sinine) kombineerimisel saate saavutada mõne muu värvi. See teooria tuletati iidsetest aegadest Leonardo da Vinci poolt.
Lapsed said võtta värvi ja segada selle veega.

Teine laps segas juurde teise värvi ja koos suure põnevusega jälgisime, mis toon tuli.

Kontrollisime katse tulemust salvestava karbikese abil. Meie katsed õnnestusid kõikidel kordadel.

Sooda + äädikas

Tõenäoliselt on see üks lihtsamaid keemiakatseid, mida lastega teha. Minu lemmikhetkeks selle katse juures on see kõige esimene kord, kui laps äädikat soodale tilgutab. Sellele järgnev reaktsioon (eriti kui laps pole seda katset enne teinud) on nii äge. Nagu oleks tõepoolest mingit võlutrikki teinud.
Vaja läheb:
  • söögisooda
  • söögiäädikas
  • erinevat tooni vedelad toiduvärvid (sobivad ka vedelad vesivärvid)
  • pipett
  • plastikust alus, millel on servad (sooda jaoks)
  • jääkuubikute vorm või väikesed topsid (värvitud äädika jaoks)
Mis toimub? Söögisooda ja äädika omavahelisel reaktsioonil eraldub süsihappegaas, mis panebki kõik kihisema.
Ohutus ennekõige.


Lapsed tõstsid värvitud äädikat kandikule, mis oli soodaga kaetud. Nii sai iga laps ise proovida, kuidas kaks ainet omavaehel reageerivad.
Lõpuks valasime kogu järgi jäänud äädika alusele. Lastel oli põnev!!REEDEL KÄISIME KÜLAS MEIE PARALEEL RÜHMAS.  PÄIKESELASTE RÜHMA LAPSED NÄITASID MEILE KAHTE KATSET.


Katse "Maagiline piim": rääkisime kätepesu vajalikkusest; vaatasime pilte, kuidas käsi õiegsti pesta; õppisime laulu, mille vältel käsi pesta (20 sekundit). Käsi pestakse seebiga. Seep võtab rasva ja mustuse enda külge. Katse käigus lisasime piimale toiduvärve (et oleks näha, kuidas piim liikuma hakkab) ning seejärel puudutasime värvi seebise vatitikuga. Katse tulemusena hakkas piim liikuma, sest seep ja rasv ühinesid ning lükkasid muud piimaosakesed eemale.

Kordame üle kuidas õigesti käsi pesta.


Katse "Veega täidetud kotist pliiatsi läbitorkamine": Kilekott on tehtud plastikust (polümeerist) ning selle osakestel on omadus liikuda (kui kotti pliiatsiga auk teha, siis osakesed liiguvad tugevasti pliiatsi ümber ning vesi ei nirise välja).